Prvního července 2024 vstoupil v platnost nový stavební zákon, který přinesl spoustu změn. Úprava zákona ovlivní třeba to, jakou plochu na svém pozemku můžete zastavět, a to včetně zahrady. Cílem novinek ve stavebním zákoně je podpora udržitelného rozvoje a ochrana životního prostředí.
V druhé polovině roku 2024 začaly v Česku platit nová pravidla ohledně zastavitelnosti pozemků. Zatímco drobné stavby nebudou potřebovat stavební povolení, plochy zahrad čekají naopak restrikce. Jaké další změny přinesl nový stavební zákon?
Zapomeňte na betonovou džungli. Jednou z klíčových změn je totiž omezení zastavitelnosti zahrad. Nově bude možné zastavět maximálně 30 % plochy pozemku. Aktualizovaný zákon rovněž nařizuje, aby minimálně 50 % plochy zahrady zůstalo nezastavěných a zelených. Takže garáže, altány a podobný typ staveb budete moct postavit maximálně na polovině zahrady. Tento limit má zajistit, že v Česku zůstane dostatek zelených ploch, které jsou klíčové pro ekologickou rovnováhu a kvalitu života.
Nový zákon usnadňuje život těm, kteří se chystají na drobné stavby. Jedná se například o zahradní domky, skleníky, pergoly, altány nebo menší garáže. Při jejich výstavbě se nemusíte trápit papírováním, pokud stavba splňuje dvě kritéria: Stavby, které můžete vybudovat bez stavebního povolení, mohou mít nově zastavěnou plochu až 40 m² (oproti původním 25 m²) a výšku do 5 metrů. Zároveň se taková stavba nesmí nacházet blíž 2 metry od hranice pozemku.
Máte rádi flexibilitu a možnost rychlého bydlení? Nový stavební zákon zjednodušuje život i majitelům mobilních domů. Ty lze umístit na pozemek bez stavebního povolení tehdy, pokud jejich plocha nepřesáhne 40 m² a výšku 5 metrů. Stejně jako je tomu u drobných staveb, musí i mobilní dům stát minimálně až 2 metry od hranice pozemku. Takže pokud se ve své oblíbené oblasti potýkáte s nedostatkem dostupného bydlení, řešení v podobě mobilního domku je nasnadě.
Zákon přináší i výjimky v případě, kdy chcete stavět pro veřejný zájem. Pokud má váš projekt, jako je třeba školka nebo komunitní centrum, objektivně významný přínos, můžete získat výjimku z pravidel zastavitelnosti. Nebo snad chcete stavět na chráněném území? Ani to není nově žádný problém, pokud ovšem prokážete, že váš projekt nebude mít negativní dopad na životní prostředí a místní komunitě významně prospěje. Připravte se však na to, že úřední šiml je v tomto případě neúnavný a čeká vás kolečko papírování, přísného prověřování a schvalování příslušnými úřady.
Dá se předpokládat, že ano. Přísnější pravidla totiž mohou zvýšit náklady na výstavbu, tudíž i ceny samotných nemovitostí. Na druhou stranu určité oblasti mohou získat na atraktivitě pro obyvatele i investory. Jelikož opatření v novém stavebním zákoně mají zlepšit kvalitu života a podpořit udržitelný rozvoj, můžeme se snad těšit na krásnější a zelenější bydlení napříč republikou.
Plánujete investovat do nemovitostí? Pokud ano, věřte, že nikdy není pozdě začít! Je..
Vlastníte byt, dům, pozemek nebo komerční prostor? Pak byste měli věnovat pozornost dani..
Majitelé nemovitostí se konečně dočkali. Vláda schválila novelu zákona, kterou ocení..